دسته‌بندی نشده

انگ طلا چیست و چه کاربردی دارد

انگ طلا زدن شماره ای است که پس از مشخص شدن عیار طلا توسط ری گیزی روی طلا حک می شود. هیچ وقت طلای آب شده ای خریداری نکند که روی آن انگ نزده باشند.

طلای خالص در صنعت طلا سازی 24 عیار می باشد. طلای خالص به دلیل نرم بودن زیاد آن با فلزات دیگری همچون مس ترکیب میکنند . و طلا را به صورت آلیاژ در می اورند .در ادامه با انگ طلا و ری گیری آشنا میشویم.

انگ طلا

ری گیری چیست؟

برای آشنا شدن با مفهوم انگ طلا بهتر است ابتدا با مفهوم ری گیری طلا آشنا شویم :

چه زمانی از ری گیری استفاده می شود ؟

هنگامی طلای خود را به طلافروش ها می فروشید طلا فروش این طلاها را با نام طلای متفرقه ذوب می کنند و به صورت قطعات آّ ب شده ئر می آورند .

عیار طلای آب شده مشخص نیست و به راحتی قابل تشخیص نمی باشد ، در این مواقع برای دانستن عیار طلا آن را قطه ای از طلای آب شده را به آزمایشگاه فرستاده که به آن ری گیری گفته می شود در واقع می توان گفت به عیار سنجی قطعات آب شده توسط آزمایشگاه های زیر نظر اتحادیه ری گیری می گویند .

طلایی که آب شده است اما ری گیری نشده و انگ نخورده باشد بهایش مشخص نیست در این موقعیت افراد سودجو طلا را پایین تر از ارزش واقعی آن ، طلا را خریداری می کنند .

انگ طلا چیست؟

انگ طلا زدن شماره ای است که پس از مشخص شدن عیار طلا توسط ری گیزی روی طلا حک می شود

مقیاس میزان خالص بودن طلا را با عیار می سنجند.مقدار عیار طلا را با ترکیب حرف k بر روی زیور آلات حک می کنند ، که به آن “انگ” گفته کی شود .

برای مثال روی النگوی شما k18 حک شده باشد نشان دهنده عیار 18 طلا م باشد .

در کشور های شرقی و آسیایی به دلیل دید سرمایه گزاری که به طلا دارند معمولا عیار بالا مورد استقبال است .

در کشور های اروپایی طلا با عیار پایین ، به دلیل قیمت کمتر بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد.

طلا با عیار بالاتر نسبت به گرما و رطوبت مقاومت بیشتری نسبت به طلا با عیار پایین تر دارد ، در مناطق شرجی و گرمسیر طلا با عیار بالاتر بیشتر مورد توجه قرار دارد.

در کشور ایران طلای 18 عیار عمومیت دارد که 75 درصد آن از طلا و 25 درصد آن از فلزات دیگر است و طلای کمتر از 18 عیار در ایران ممنوع است و صرفا برای صادرات مجوز دارند.

مراحل انگ زدن طلا

  1. نمونه کوبی : پس از ورود به ازمایشگاه اولین مرحله ری گیری ، آسیاب کردن و خرد کردن طلا می باشد تا به صورت پودر در آیند.
  2. ذوب اولیه: پودر طلا را با سرب و مقدراری سدیم کربنات و بوره مخلوط می کنند و سپس این مواد مخلوط شده را در کوره های مخصوص قرار داره تا ذوب شوند. سپس این واد ذوب شده را داخل قالب های چدنی به شکل قرص می ریزند تا سرد شوند.
  3. کوپلاسیون :مواد مذابی که سرد شدند را درون بوته کوپل قرار می دهند . داخل بوته کوپل سرب و سایر فلزات مانند مس و روی اکسید جذب می شوند و از طلا جدا می شوند سپس دوبارهآن را داخل کوره می گذارند تا ذوب شود.
  4. انگ زدن: پس انجام مراحل ری گیری و مشخص شدن عیار طلا کد مخصوص یر روی آن حک می شود که در بالا توضیح داده شد چگونه عیار بر روی طلا حک می شود.

تا زمانی که طلا ری گیری نشود و عیار آن مشخص نشود هیچ ارزشی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *