دسته‌بندی نشده

تمیمه یا دستبند انگشتری و معرفی 4 مدل آن

حال برای اتصال این انگشتر به دستبند ، زنجیرهایی را به صورت خاص و زیبا به آن آویخته اند تا در نهایت تمیمه یا دستبند انگشتری حاصل شود .

در زمان های قدیم تمیمه یا دستبند انگشتری فقط جنبه ی تزئینی و زیبایی نداشته ، اقوام بسیاری به انرژی های ماورایی آن نیز ایمان داشته اند ، که به تاریخچه ی تمیمه یا دستبند انگشتری در ادامه با شما عزیزان می پردازیم .

دستبند انگشتری

در تمیمه یا دستبند انگشتری ، تعداد انگشتر ها بسته به سلیقه و نیاز شما عزیزان می توان یک یا چند عدد باشد ، این قاعده برای زنجیر های اتصال دهنده نیز صدق می کند و آن ها هم می توان یک یا چند عدد باشند .

همچنین این تمیمه یا دستبند انگشتری می توان سبک یا پر کار باشد ، نوع پر کار آن شامل مدل هایی است که با شمسه یا نمونه های خورشیدی تزئین شده اند .

تمیمه یا دستبند انگشتری به دلیل تنوع بسیار بالایی که دارد محبوب است زیرا میتوان از هر فلز و سنگی که میخواهید در آن استفاده کنید در هر طرحی و این موضوع بسیار مورد توجه است .

همانطور که در بالا اشاره شد ، بدلیل تنوع زیاد این زیورآلات ، بسیار تا بسیار محبوب گشته است .

ساخت تمیمه یا دستبند انگشتری مدرن ، با اینکه از گذشتگان الهام گرفته شده است ، ولی در صنعت مد بسیار تا بسیار پرطرفدار است .

بعضی از افراد ریشه این زیور را در هندوستان می دانند ، برخی می گویند که ریشه ی آن در کشور های عربی می باشد ، به هرحال تمیمه یا دستبند انگشتری را در جنوب ایران هم مثل بوشهر و بندر عباس می بینیم که بسیار کاربرد دارد .

تاریخچه تمیمه یا دستبند انگشتری

در بالا اشاره کردیم که تمیمه یا دستبند انگشتری فقط جنبه ی تزئینی نداشته است و پشت این زیور در واقع باور های ماورایی بوده است .

همانطور که گفتیم در بعضی از جاهای ایران از تمیمه یا دستبند انگشتری استفاده می شود و با توجه به تزئیناتی که دارد ، مفهوم و معانی خاصی را به دنبال دارد .

تمیمه یا دستبند انگشتری در عقاید و باورهای سنتی و قدیمی ، برای جلوگیری از نظر و چشم زخم به کار می رفته است و حتی گاها برای مداوای بعضی بیماری ها از آن استفاده می شده است که از این رو بسیار حائز اهمیت بوده است .

محبوبیت این زیور به قدری بوده است که در بدو تولد نوزاد ، تمیمه یا دستبند انگشتری کوچکی به آن نوزاد هدیه می کرده اند تا از نظر و چشم بد و همچنین انواع بیماری ها در امان بماند .

در بعضی مناطق تمیمه یا دستبند انگشتری را مهره های سیاه با خال های سفید یا برعکس آن می دانند ، که آن را به بند می کشند و به گردن می آویزند تا از هر خطری بر حذر باشند ، این انسان ها به نیروی ماورایی تمیمه یا دستبند انگشتری بسیار ایمان دارند ، در برخی کتاب های دینی و مذهبی نیز به تاثیرات ماورایی آن و حتی احکام اسلامی مربوط به استفاده کردن از آن ، خیلی نکته ها ذکر شده است .

در فرهنگ ها و جاهای مختلف دنیا زیور تمیمه یا دستبند انگشتری وجود دارد .

ممکنه که در بعضی جاها تمیمه یا دستبند انگشتری با نام های مختلف استفاده شوند و همچنین کاربردهای متفاوتی داشته باشند . برای مثال :

در آفریقا در آن زمان که برده داری در آنجا رایج بوده است ، تمیمه یا دستبند انگشتری را با نام Slave Bracelet یا دستبند بردگی می شناختند که با چند زنجیر به یک انگشتر متصل می شده پس در واقع تمیمه یا دستبند انگشتری نمادی بوده بین ارباب و برده !

فکر می کنم همه ی ما این مساله را بدانیم که هندی ها بسیار به زیورآلات علاقمند هستند ، بار ها و بار ها در فیلم هایشان تمیمه یا دستبند انگشتری به چشمان خورده است ولی ممکنه که کاربرد آن و یا اسم آن را نمی دانستیم . تمیمه هایی به نام تمیمه کلکته ای وجود دارند که در هند بسیار حائز اهمیت هستند .

هندی ها علاقه زیادی به طراحی های شلوغ و زیورآلات دارند بنابراین با رنگهای طبیعی مثل حنا روی دستان خود طراحی های زیبا پدید می آورند و بعد از تمیمه یا دستبند انگشتری برای زیبایی بیشتر استفاده می کنند .

نوعی تمیمه یا دستبند انگشتری در هندوستان یافت می شود به نام Hand Flower یا گل دست که ترکیب واژه های دست و گل به عقاید و باورهای هندی در مورد گل لوتوس یا همان نیلوفر آبی بر می گردد . کاربرد این گل دست در آیین بودایی بوده است . همچنین در آیین بودیسم ، گل نیلوفر آبی یا همان لوتوس مقدس تلقی می شود .

و همچنین در اوایل ، هندی ها این گل را با حنا روی دستان خود طراحی می کرده اند و چون این گل به صورت نماد در آمده بود و همانطور که قبلا اشاره کردیم ، هندی ها علاقمند به زیورآلات هستند پس این گل را نیز در زیورآلات خود به کار برده اند . Kamala واژه ای در زبان سانسکریت می باشد و معنی آن نیلوفرآبی یا همان لوتوس می شود و به این زیورآلات از این گل اشاره دارد .

یکی از انواع گل دست ها ، نوع Haath Phool می باشد و هندیان در عروسی های خود از این زیور استفاده می کنند که از 5 انگشتر با 5 زنجیر تشکیل شده است و این 5 انگشتر نماد الهه های هندی می باشد که از خانواده عروس محافظت می کنند .

انواع تمیمه یا دستبند انگشتری

تمیمه یا دستبند انگشتری و حتی به اسم دستبند عربی هم معروف است ، انواع و طرح های گوناگون و زیبایی دارد که انواع آن عبارتند از :

تمیمه طلا سنتی

دستبند تک انگشتری

این تمیمه از زمان های بسیار دور وجود داشته است . دارای نگین های رنگارنگ و طراحی های سنتی است . این مدل در جنوب ایران مانند بوشهر کاربرد زیادی دارد.

تمیمه یک انگشتری

دستبند انگشتری

به دلیل سبک بودن و ساده بودن آن و همچنین مناسب بودن قیمت آن بشدت پرطرفدار می باشد . این نوع دارای یک انگشتر است که با استفاده از زنجیر به دستبند وصل شده است .

تمیمه چند انگشتری

دستبند چند انگشتی

در این تمیمه از چند انگشتر استفاده شده است و طبیعی است که قیمت آن از انواع دیگر آن بیشتر است .

تمیمه نوزاد

در سایز های کوچک برای نوزادان طراحی می شود و برخی بر این باورند که نوزادان با استفاده از این تمیمه از چشم بد بر حذر می مانند .

دستبند نوزاد

 کلام آخر

در این مطلب با تمیمه به طور کامل آشنا شدید و از طریق این سایت می توانید برای خرید تمیمه یا دستبند انگشتری اقدام نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *