دسته‌بندی نشده

اشنایی با طلا هندی || و نحوه تشخیص آن

طلا هندی که بیشتر مردم انها را با رنگ زرد طلایی بسیار پررنگ و اندازه‌های به نسبت بزرگ آن می شناسند، تاریخچه‌ هنری غنی و مدل‌های بسیار متنوع زیبایی دارد. سبک‌های مختلف از  طلا هندی و جواهرات آن ممکن است فقط توسط مردم یک بخش یا اهالی منطقه‌ای خاصی مورد استفاده زیاد قرار بگیرند.

یا در چندین ایالت های مختلف استفاده بشوند. به این معنی که طراحی هنر طلا در ایالتهای مختلف هندوستان با هم فرق دارد.

تعیین ارزشهای طلا هندی پیچیده‌گی‌های خاص خود را دارند. قیمت طلاجیات ایالت های هندوستان هم بر اساس قدرت خرید مردم تعیین و مشخص می‌شود. یعنی در مناطق یا شهرهای اعیان‌نشین قیمت بالاتری پیدا می کند.

بانوان هندوستان بیشتر طلاهای کلاسیک استفاده می‌کنند. طلاجیات آنها هم علاوه بر دستبند، گردنبند، گوشواره و انگشتر، شامل پابند طلا، سنجاق سرهای و دیگر تزئینات برای گوش و مو هستند.

باید بدانید طلا هندی در فرهنگ آنها نقش بسیار مهم و ارزشمندی دارد. صنعت طلاسازی در این کشور پهناور و طلا خیز نیز بسیار رایج و محبوب است و اغلب محصولات آن به صورت دست‌ساز و سنتی تولید و ساخته می‌شوند.

اما جواهرات هندی در کشور های دیگر از قبیل اتحادیه اروپا و آمریکای شمالی دیگر به این شکل مورد استفاده قرار نمی گیرند و مختص کشور زیبا هندوستان می باشد.

طلای هندی

معرفی طلای هندی

طلا هندی بخاطره رنگ زرد طلایی خود، اندازه‌ی بسیار بزرگ ،براق و شفاف بودن خود مشهور هستند. و اینکه سه ویژگی در تمام طلاه هندی که در اطراف ما هستند وجود دارد.

وجود سنگ‌های ریز و رنگی به‌مقدار زیاد به‌صورت تخصصی کار شده در کنار طلای زرد رنگ هندی از ویژگی‌های بارز طلا هندی به حساب می‌آید.

نکته مفید آن این است که طلا هندی عیاری بسیار پایین‌تر از نسبت به سایر طلاها و طلای ایرانی است. ساخت طلا هندی معمولا با عیار ۱۴ و حتی پایین‌تر انجام می‌پذیرد.

فرق اصلی طلا هندی با طلاهای معمولی در جهان

طلاهای معمولی در حالتی با طرافت تر، ساده‌تر، تجملی تر هستند و دارای زحمت ساخت بالاتری نسبت به طلا هندی هستند. طلا هندی اغلب از عیار ۱۸ یا ۲۲ ساخته و  عیار بندی می‌شوند. چون بیشتر مردم کشور هندوستان از طلا هندی به عنوان سرمایه مالی خود استفاده می‌کنند. بنابراین تمامی طلا هندی موجود ۱۸ عیار و بالاتر از آن هستند.

قیمت طلا هندی

در بحث قیمت طلا هندی باید اینگونه بیان کرد که بسته به مناطق و جغرافیای شهری مختلف  کشور هند دارای قیمت‌های متفاوتی است. برای مثال در مناطق فقیرنشین برای خرید طلا هندی نسبت به سایر مناطق مختلف کشور هند کمتر هزینه می‌کنند. دلیل این کار این است که این قشر درآمد و سود کمتری دارند و سعی می کنند

که طلا هندی ارزان‌تر تهیه کنند. و اما برعکس، در قسمت‌های اعیان نشین و بالا شهری ها، طلا هندی با قیمت بالاتری به افراد فروخته می‌شود.

نوع و سبک سلیقه طلا هندی نیز در قیمت این نوع طلاموثر است. نمونه‌های مینا‌کاری و منبت کاری دارای قیمتی بهتری هستند. انواع طلا هندی که سنگ‌های قیمتی در ساخت آن به کار رفته شده باشد، قیمت بیشتر و گران تری دارند.

اما به عبارتی چون زیورآلات طلا هندی عموما از عیار ۱۴ ساخته می‌شوند، قیمت‌های ارزان‌تری نسبت به طلای ایرانی دارند.

 بهترین راه تشخیص طلای هندی چه می تواند باشد؟

راه های بسیار زیادی وجود دارد که بواسطه آن می شود طلا بدلی و غیر اصل و یا به حالتی طلا هندی بدل را از نوع اصل آن تشخیص داد که در ادامه به بررسی سه راهکار آن می رویم.

تشخیص طلا با استفاده از اعداد حک شده روی آن:

اولین راه برای تشخیص و شناخت طلا از بدلیجات توجه به اعداد حک شده روی آن می باشد. و بصورتی باید کد حک شده روی طلا باید واضح و خوانا باشد. این کد تمام اطلاعات مهم و اساسی طلا را نشان می‌دهد.

برای دریافتن به عیار طلا کافی است بعد از رقم دوم آن یک ویرگول قرار دهید. برای مثال اگر عدد 725  روی آن حک شده باشد،

یعنی برای ساخت آن از 72/5 درصد طلای خالص به کار برده شده است. کد‌های 375، 500، 583، 585، 750، 916، 958، 999 بیشتر برای مصنوعات طلا به کار می‌روند. البته تعدادی از طلا‌های قدیمی فاقد کد هستند و این موضوع دلیل بر تقلبی بودن آن‌ها نمی باشد.

آهنربا بهترین روش در دسترس و کارآمد:

آهن ربا

 می توان گفت بدون شک یکی از آسان ترین و بهترین راه های شناخت طلا هندی،  آهنربا مغناطیسی می باشد که پیدا کردن آن برای تمامی افراد  بسیار ساده است.

به همین خاطر می توان این روش را در اولویت قرار دهید. اگر طلای شما از میزان خلوص بسیار بالایی بهره مند باشد، هیچگونه جذبی را با آهنربا نخواهد داشت.

البته برخی افراد این تصور را دارند که اگر از آهنربای بسیار قوی استفاده کنند، این موضوع نیز حل خواهد شد و فرآیند جذب اتفاق می افتد.

در حالی که تحت هیچ شرایطی حتی با قوی ترین آهنرباها نیز طلا نباید کوچک ترین برخورد مغناطیسی داشته باشد. البته باز  از آن جایی که نقره نیز همین شرایط را دارد، پس این روش همیشه جوابنخواهد بود و باید به دنبال راه حل های جدیدتر و بهتری باشیم.

آزمودن طلا با خش اندازی

در این راه یک عدد سکه ی مسی برداشته و با طلا روی آن خط بکشید، طلای اصل روی سکه ی مسی خط  و خش نمی اندازد و خودش خش دار می شود؛ اما درست عکس آن ،طلای قلابی روی سکه خط انداخته و خودش سالم می ماند.

صدا از روش های مطمئن دیگر :

یکی دیگر از روش های تشخیص طلا هندی استفاده از فرکانس صدای آن ها است. به گونه ای که اگر ضربه ای به طلای واقعی بزنید، باید صوتی همچون زنگ بشنوید که مدت زمان آن تنها چند ثانیه است.اگر با یک تکه فلز بر روی یک طلا بزنید و صدای مشابه ذکرشده را نشوید در آن صورت زیورآلات در دست شما خبر از بدلی بودن می دهد.

کلام آخر

امیدوارم این مقاله به شما کمک شایانی در انتخاب نوع طلا هندی مناسب کرده باشد،برای دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *